Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

GÖZALICI BİR GÜLÜMSEME

Estetik Gülüş Tasarımı

Gençler ve çocuklar özellikle dişlerindeki renk değişmesi, kıvrılmaları ve ya dişlerinin eksik olması gibi kusurlu görünümlerinden etkilenirler.bilinçli olarak gülmemek için çaba harcarlar ve her zaman dişlerini kapatmaya çalışırlar.
En çok da kötü görünen ve hemen fark edilen kıvrık dişleriyle ilgili okulda sataşıldığında etkilenirler.gülüşleri yenilenene kadar da sosyal hayattaki performansları ve özgüvenleri hep düşüktür.
Gülüşlerini yenilemenin insanlar üzerindeki etkisi çok etkileyicidir adeta hayata yeniden gelmiş gibi olurlar! artık daha çok gülüp,şarkı söyleyip,konuşurlar ve varlıklarıyla partilere daha çok hakim olurlar yani çok daha neşelidirler.Bir diş hekiminin hastaya sunabildiği en çok sevindiren ve takdir edilen hizmeti gülüşün düzeltilmesidir ve çocuklar gençler yetişkinler için kıvrık dişin ortodontik düzeltimi mükemmel bir gülüş için atılan ilk adımdır.

YANİ MÜKEMMEL GÜLÜMSEME NEDİR?

Şimdi, birinin tüm dişlerinin sağlıklı,tamamen dümdüz,aralarında hiçbir boşluk olmadığını ve gülümsemenin tam göründüğünü hayal edin.gülümseme daha beyaz dişlerle daha çekicidir çünkü gençlik ve canlılığı gösterir.Özellikle de ön dişler bir kişinin yüz özelliğini belirtebilir çünkü en etkileyici olan dişlerdir.

Dişlerin mükemmel görünümünden önce, uygun şekilde ve boyutlarda olmaları gerekir.ısırırken dişler birbirleriyle doğru kavuşmalıdır ve böylece gülüş simetrik ve iyi görünür.Aynı zamanda diş etleri de dişin çevresinde tarak oluşumu ve ya herhangi bir hastalık belirtisi olmadan pembe ve sağlıklı görünmelidir.Diş etleri ve dişlerin oranı makul bir şekilde dengeli olmalıdır yoksa çok kısa ve küçük dişleri örten fazla diş eti kitlesi gülümsemeyi çok dişsiz gösterir.

Bu konuda düşünüyorsanız, ağzınızın ve çenenizin şeklinin yüzünüzün üçte biri kadar olduğunu eğer alnı çıkarırsanız yüzünüzün yarısını oluşturduğunu fark edeceksiniz. Her konuştuğunuzda,ağzınız her zaman odak noktasıdır.
Kadınlar dudaklarını ön plana çıkarmak için ruj sürerler ve konuşurken veya gülümserken dişleri göründüğünde bir an için ağızlarının durumlarını görürsünüz.üst ön dişler her zaman bir etki bırakır.Gülümsemeyle görünen bu dişlerin estetik bir sırada olduğu ve genelde bir dudağın köşesinden diğerine 6-10 üst diş birkaç da alt ön diş içerdiği söylenir.diş estetiği bu alandaki dişlerin görünüşüyle ilgilidir.

ESTETİK BÖLGESİ
Ağzın boyutuna ve şekline bağlı olarak dişlerin sayısı ve dudak kaslarının gerilme derecesi insandan insana kolayca değişiklik gösterir.gülerken görünen bu dişler görünüşünüzdeki en önemli etkidir ve diş estetiğinin temelini oluştururlar.genelde insanlar gülümsediğinde,tipik olarak öndeki üst 4 dişi,üst köpek dişlerini ve ağzın iki tarafındaki üst küçük azı dişlerini gösterir.eğer dişlerinizi diş beyazlatma ya da porselen kron ve kaplamayla, beyazlatmak isterseniz hepsi aynı zamanda yapılabilsin diye tedavi kapsamında olmalıdır.
Bir insanın yüz güzelliği genelde simetrisi ve orantılılığıyla sınırlandırılır.Tüm dişlerin simetrik konumunun sağlandığı simetrik bir gülüş ve yüzün tam merkezinde olması en kritik öneme sahip olanlardır.Tel takmak bunu sizin için yapacaktır.
Bunu kendi fotoğrafınızın ortasından dikey bir çizgi çekerek kontrol edebilirsiniz.Eğer çizgi üst ön iki dişinizin arasından geçiyorsa, gülüşünüz simetriktir. Aynı zamanda gülüşünüz göz seviyenizle de dengeli olmalıdır ki eğri bir açıda olmasın.

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, yüze özel ideal gülüşü sağlayabilmektir.

Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir ve dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün. Diş beyazlatmadan, görünmeyen diş teline kadar kozmetik amaçlı birçok yenilik sizi bekliyor.

GÜLÜŞ TASARLAMA KRİTERLERİ:

- Orta Hat
- Zenith Noktaları
- Gingival Seviyeler ve Uyum
- İnterdental Temas Alanları
- Bireysel ve Kollektif Diş Boyutları
- Tek Diş Oranı
- Yüzey Yapısı ve Kontur
- İllüzyonlar
- Dişlerin Şekil ve Konumları
- Dişlerin Rengi
- Yaşam Tarzı
- Cinsiyet, Kişilik Özellikleri ve Yaş Faktörü
- Yaşlı Dişler
- Simetri ve Denge
- Dudaklar
- Gülme Hattı
- İnsizal Uzunluk
- Gingival Sağlık ve Interdental Embrasürler
- Diş Aksı
- İnsizal Embrasürler
- Baskınlık
- Altın Oran
- Görsel Algılama
- Yanlış Algılamalar
- Dişlerin Dizilimi
- Renkler Aracılığıyla Karakterizasyon
- Geçiş
- Gülüş Çizgisi
- Dudak Çizgileri (Üst ve Alt)

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?
Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir.

1-Çekici Gülüş (Sexy Smile)
Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre fark edilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

2-Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)
Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entelektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

3-Sportif Gülümseme (Sporty Smile)
Entellektüel ve Çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıradışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır, Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.